Faktičeski pridatak k kritičeski isposlovanome osvetlenju najnoviji priključenija Srbije - Drugar moga drugara 1842

Nepoznat autor, objavljena pod pseudonimom "Drugar moga drugara" (pseudonim naveden na poslednjoj strani, kao i datum: U Kukovu 1. avgusta 1841). Anonimni autori su najverovatnije Avram Petronijević i Lazo Zuban.
Politički sukobi u Srbiji tokom proleća i leta 1840. godine, koji su kulminirali odlaskom ustavobraniteljskih prvaka iz zemlje, preneli su se na pisanje štampe. Kao odgovor na pisanje „Srpskih narodnih novina” (naklonjene ustavobraniteljima), štampana je u Pešti krajem 1841. anonimna knjiga Kritičeski ispolovano osvetljenje najnoviji priključenija Serbije s juridičesko-publične strane. Iz posrednih izvora saznaje se da su autori Jovan Stanković i Paja Popović, pristalice Obrenovića. Knjiga je značajna po tome što su pisci zastupali stanovište da je knez Mihailo imao pravo na nasledno kneževsko dostojanstvo, a osporavali su kao protivustavan čin Petronijevićevo i Vučićevo imenovanje za kneževe savjetnike. Autori zaključuju kako „dve verhovne vlasti sebi ravne i jedna ot druge nezavisime u Statu (ustavu) opstati ne mogu. Vučić i Petronijević knjaza auktorom (autorom) bune i neprijateljem nazivajući, dostojinstvo knjaza ponjali nisu, a položenije svoje spram knjaza u sujeti svojoj prekomerno su precenili”.
Posle godinu dana odgovor su objavili Petronijević i Laza Zuban. Njihova knjiga, takođe štampana bez imena autora, je naslovljena „Faktičeski pridatak k kritičeski isposlovanome osvetlenju najnoviji priključenija Srbije s juridičesko-publične strane”. Aleksa Simić u svojoj autobiografiji priloženoj Društvu srpske slovesnosti uzgred otkriva da je knjiga delo Petronijevića i Zubana, naglašavajući kako je on nameravao da sroči odgovor i bio je veći deo napisao u Carigradu, ali su mu Petronijević i Zuban, savetovali da tu stvar prepusti njima. Uočljivo je da je Petronijevićeva i Zubanova publikacija dvostruko obimnija i dokumentovana zvaničnim aktima iz Kneževe kancelarije.
U Faktičeskom pridatku se kaže da je „Porta nadležni i zakoni Gospodar Zemlje (Srbije)” i da iz toga proističe njeno pravo da postavlja savetnike knezu” te da Petronijević i Vučić nisu narušili Ustav „što su se po odredbi Cara i na soizvoljenje Knjaza i poziv većega dela naroda primili zvanija, koje Ustav ne zabranjuje, i koje nikako samo po sebi nije moglo biti na štetu naroda, radi koga je polze Ustav i dat.”
Pravno tumačenje uticaja Porte na Kneževinu Srbiju, Petronijević i Zuban obrazlažu pozivajući se na 66. član Ustava u kome su navedeni uslovi pod kojima je Porta preniela vlast na srpskog kneza i naredila veziru u Beogradu „da s Knjazom sojuzi sile svoje k točnome i strogome izvršavanju toga Ustava" i iz toga su izveli zaključak da je Porta u Srbiji prvi i poslednji sudija. Petronijeviću i Zubanu posebno je smetao naziv vučićevci, korišćen po beogradskim novinama. Smatrali su da se svi ustavobranitelji ne mogu nazvati tim imenom i da svi koji su ustali u odbranu ustava treba da se nazivaju „ustavovcima, budući da se Ustava, a ne Vučića držeći se, od knjaza odvojili”.
Avram Petronijević (Tekija, 2/13. septembar 1791. — Carigrad, 10/22. april 1852) bio je poznati državnik, više puta predsednik Vlade i ministar inostranih poslova kneževine Srbije. Sa Tomom Perišićem Vučićem je stajao na čelu Ustavobranitelja protiv kneza Miloša Obrenovića, i bio je jedan od istaknutih organizatora Miletine bune. Bio je predvodnik srpske deputacije koja se nalazila u Carigradu, pri izradi Ustava iz 1838. godine, i najviše se isticao u njenom radu za ograničavanje vladareve vlasti. Kao predvodnik ustavobranitelja ušao je u sukob sa knezom Mihailom i samim tim nije imao drugog izbora sem da pobegne iz zemlje. Vraća se u Srbiju nakon Vučićeve bune koja je bila 1842. godine.Iz sadržaja:
Lazar Zuban (Melenci, 1795 – Beograd, 15. jun 1850) bio je filozof, književnik, političar i prevodilac, član Državnog saveta, kavaljer i jedan od ustavobranitelja.
- Protestacija Knjažeski Sovjetnika: Avrama Petronìjevića i Tome Vučića Perišića, u početku pobune Knjazu data.
- Knjažeski Sovjetnika: Avrama Petronìjevića i Tome Vučića Perišića, Popečitelja Pravosudja i Prosvješćenija Stefana Stefanovića; Članova Sovjeta Knjažestva Serbije, Lazara Teodorovića, Mate Nenadovića i ........ i Načelnika Garnizonogʺ Voinstva Ilije H. Milutinovića tužba, da je i kakva je buna u Srbiji, data Čestitom Rešid-Paši, Ministru Inostrani Djela blistatelne i previsoke Porte.
- Odrečenje Članova Appelacionoga Suda: Jefrema Nenadovića, Ìovana Velkovića i Laze Zubana u Kragujevac među buntovnike preselenja.
- Punomoćìje. Predstavniku Knjažeskomu i Popečitelju Inostrani djela, Kavaljeru, Gospodinu Avramu Petronijeviću; Predsjedatelju Sovjeta Knjažestva Srbskogʺ, General Maioru i Kavaljeru, Gospodaru Jefremu Obrenoviću; i Članu Sovjeta, Polkovniku, Gospodaru Tomi Vučiću Perišiću.
- Svetlome i Čestitome Sadrazamu Previsoke i Blistatelne Porte Huzref paši, u Carigradu.
- Objavlenije Žiteljma Varoši Beograda
U poslednjem odeljku pod nazivom "Čestitome Musa-Safeti-Efendiji Kommisaru Visoke Otomanske nam Vladateljstvujuće Porte" navodi se pismo u kome se piše o bezakonju, nepravdama i pretnjama u politici knjaževine Srbije, progonu Srba od strane Miloša. U pitanju je najverovatnije pismo poslato Musa Safeti Efendiji od strane određenih članova skupštine, čija se imena ne pominju jer kako navodi autor "mogli bi kao jarčevi pečeni biti kad bi sadašnje Srbsko Pravitelstvo doznalo". Dalje kaže: "Pa Bog zna hoće li za Srbiju doći to srećno vreme, da se oni mogu sami kazati, no za svedočanstvo jeli ili nije to istinito, može se pitati Musa Efendija ili Porta kojoj ga je Musa podneo". U nastavku autor predlaže da Porta osnuje sudove, jer je Knjazu po ustavu dato pravo da osniva sudove za sve zločine, osim za one koje on počini, jer se o zločinima Knjaza u ustavu ništa ne govori...
Ko je Musa Efendija koji se ovde spominje? Musa Safeti Efendija je u Srbiju doneo sultanov ferman (Hatišerif) kojim se između ostalog naređuje narodnim starešinama: "da se po privrženosti vašoj netoložno postarate u soglasiju s visokim Komesarom i čestitim pašom beogradskim sve ono što se gore zapovijeda u podobateljni poredak privesti i što god rečeni Efendija bude vama govorio poslušajte i primite jerbo je ovo ono što vam bude kazivao od moje carske strane i moje su reči". Ultimativnim tonom fermana istican je Portin suverenitet u Srbiji i „legitimnost” turskog uplitanja u srpske razmirice. Za komesara je određen Musa Safeti Efendija, član Visokog saveta pravosuđa, raniji defterdar.
*stanje vrlo dobro 4+, stare fleke na prve dve strane. Nema drugih nedostataka.