Storia di Perasto dalla caduta della Repubblica Veneta al ritorno degli Austriaci di Francesco Viscovich (Trieste 1898)

Storia di Perasto dalla caduta della Repubblica Veneta al ritorno degli Austriaci di Francesco Viscovich (Trieste 1898)
Artikal: 24506 : Tezina: 1.7 kg
Zalihe: 0 u zalihama
Izdavač: Lloyd Austriaco
Opis: Trieste (Trst) 1898, tvrdi nakn. polukozni povez, 28.5cm, stanje: skoro odlicno, str. 332, kolor i cb. ilustracije, jezik: italijanski, ekstremno retka, vidi 16 slika u prilogu

0 RSD

Dodaj na listu

Francesco Viscovich (Frano Antonov Viskovic) (Perast,1836 -Trst,1905) je najistaknutiji clan ove stare, plemicke porodice i najznacajnija licnost Perasta u XIX i XX v. Na pocetku pomorske karijere plovio je kao kapetan na domacim jedrenjacima. Kapetan duge plovidbe je postao 1856. i trideset sedam godina je bio kapetan na jedrenjacima i parobrodima austrijskog Lloyda. Pomorsku karijeru je okoncao kao glavni inspektor ovog poznatog parobrodskog drustva iz Trsta. U pomorskim strucnim krugovima, poznat je po izumima nautickih sprava i autor udzbenika za pomorske skole.


Kao i svi Viskovici imao je svest o znacaju pomorske i kulturne tradicije Perasta. Bavio se proucavanjem porodicnog arhiva, sto je rezultiralo objavljivanjem knjige Storia di Perasto (Istorija Perasta) i monografijom o ostrvu Sv. Djordja. Tokom XIX veka, zbog propasti pomorstva na jedra i ekonomskog osiromasenja i dekadencije Perasta, Frano Viskovic je nastojao da povrati bar nesto od nekadasnjeg prestiza. Brinuo je o uredjenju svoga grada, posebno trga ispred crkve sv. Nikole, sagradio je novo krilo porodicne palate, a svojim uticajem kod austrougarskih vlasti, povratio je Perastu sud i jos neka nadlestva. Njegovom zaslugom su sacuvana i popravljena mnoga dela likovne bastine Perasta.


Viskovici
su jedna od najpoznatijih i najuglednijih plemickih porodica iz Perasta, koja je pripadala kazadi (bratstvu) Dentali. Viskovici su dali veliki doprinos pomorskoj, vojnoj, trgovackoj, politickoj i kulturnoj proslosti Perasta, kroz vise od pet vekova, od XV do druge polovine XX veka.